REKLAM ALANI
REKLAM ALANI

Site Rengi

Aile Sağlık Merkezi

Obezlerin Diyetlerinde Önemli Olan Şey

Obezlerin Diyetlerinde Önemli Olan Şey
REKLAM ALANI

Obezite tedavisinde yapılacak diyet şahsa özeldir. Şahısın yaşı, cinsiyeti ve alışkanlıkları, bir hastalığın bulunup bulunmaması ve obezitesinin seviyesi diyet düzenini doğrudan etkiler. Bu amaçla genel bir diyet önerisi yapmak çok sakıncalıdır. Bireye özel diyet hazırlığı yapmadan evvel bireyin beslenme hikayesinin ayrıntılı bir şekilde alınabilmesi amacıyla bir form doldurulmalıdır. Form diyetisyen doğrultusunda hazırlandıktan sonra hastaya uygun olan bir diyet hazırlığı yapılmalıdır. Hasta diyeti konularında eğitim verilmeli ve dikkatli izlenmelidir. Verilmeyen eğitim ve izlenmeyen hasta diyetlerin uygulanması çok zor olmaktadır.

Tedavi Uygulamaları

Obez bireyin tedavi uygulamaları diyet, egzersiz ve davranış şekli değiştirme tedavileri olmak kaydı ile üçlü bir uygulamadır. Bu amaçla bir ekip doğrultusunda yönetilmek zorunluluğunu taşır. Araştırmalar, obez bireylerin tedavi uygulamasına uyum sağlamada zorluk çektiklerini ve büyük bir kısmın tedavi uygulamasını yarım bıraktığını ve diyetin önem verilen ilkeleri ve obez bireylerin diyetlerine uyum şekillerinin sağlanması amacıyla verilen eğitimlerde dikkat edilmesi gereken durumlar anlatılmaktadır.

Bir şahsa obez denilebilmesi, gövde kitle indeksinin 30’un üstünde olması gerekmektedir. Beden kitle indeksi, bireyin ağırlığının boyunun metre üzerinden karesi karesine bölünmesi ile elde edilen sayı birimidir ve bu sayı birimi 22-27 görüldüğü durumda normal, 27- 30 değeri görüldüğünde kilolu, 30 ve üzeri görüldüğünde obez, 40’ın üstünde morbid obez olarak isimlendirilir. Beden kitle endekskleri kilolu gruplar aralığında olan insanların, normal çoğunluklu şahıslara göre hastalıklar yönünden daha büyük risk taşıyıp taşımadığını gösteren yeterli çalışma bulunmamaktadır. Hem de hatalı planlanmış zayıflama uygulamaları ile oluşturulan zayıflama çabaları, obezitenin oluşturduğu sağlık sorunlarından çok daha sakıncalıdır.

Zayıflama Uygulamaları

Obez bireylerin zayıflama uygulamalarına ihtiyaç duyup duymadığını, lüzumlu ise nasıl bir uygulama yapılabileceği doktorlardan meydana gelen bir ekip doğrultusunda incelendikten sonra karar verilmeli ve bu ekip doğrultusunda izlenmelidir. Ekip doğrultusunda denetime uygun görülmemiş obezlerin zayıflama işinde başarılı olmadıkları bazı çalışmalarla gösterilmiştir. Ekiplerin hastalığın zayıflama uygulamasına alınıp alınmayacaklarına karar verilmesinden sonra yapılması gereken en mühim iş bireyin uygulama süresince ve uygulamanın tamamlanmasından sonra en az iki sene izlenmesidir. Çünkü verdiği kiloların kalıcı olabilmesini sağlamak için en az iki sene korunması gerekir. Bazı şahıslar aşırı estetik kaygısıyla gövde kitle indekslerini 30’un altında bulundurduğu hallerde da zayıflama uygulamasına alınmak istemektedirler.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ