REKLAM ALANI
REKLAM ALANI

Site Rengi

Aile Sağlık Merkezi

Koronavirüs Hastalığı Nedir ?

Koronavirüs Hastalığı Nedir ?
REKLAM ALANI

Koronavirüs Hastalığı Nedir ?

 

Son zamanda gündemde yerini alan konulardan biri de koronavirüs olduğunu söyleyebiliriz. Dünyayı bu denli fazla meşgul eden Koronavirüs nedir, belirtileri nelerdir, tedavisi var mı g ibi merak ettiğiniz sorularınıza yanıt vermekteyiz. Aynı zamanda hastalıktan korunmak, bulaşmaması açısından önemlidir. Bu sebepten dolayıdır ki hastalığın olumsuz evrelerinden kurtulmak adına hangi yollara başvurulduğunu bilmelisiniz. Coronavirüs daha çok solunum rahatsızlığına sebebiyet veren hastalıktır. Bu hastalığa yakalanan kişiler solunum aalıp vermede güçlük çekerler. Koronavirüs bulunduğu canlılara bakıldığı zaman domuz, kedi, köpek, yarasa ve insanlarda yer alır. Ayrıca kemirgen ve kanatlılarda da bulunabiliyor. Koronavirüse yakalanan kişiler de görülen vakalar, bazen basit bir soğuk algınlığı şekilde olurken bazen de ağır akut solunum sendromuna dönüşebiliyor. Özellikle bağışıklığı zayıf olan kişilerde hemen etki edebiliyor. Ölüme kadar sürükleyen son derece tehlikeli bir yanı olduğundan dolayı coronaya karşı mutlaka önlemlerin alınması gerekiyor.

Koronavirüs Belirtileri Nasıl Oluyor?

Koronavirüs bedeninize girdiği zaman hemen ortaya çıkmaz. Günden güne yayılmaya başlayan virüs çeşitli olumsuz etkileri aşılar. Bu süreç içerisinde de çeşitli sağlık sorunları ile karşı karşıya kalırsınız. Koronavirüs belirtileri nelerdir diye merak edenler için ise şu şekilde bir sıralama yapmamız da mümkün olacaktır.

 

⦁ Birkaç gün kadar süren yüksek ateşin devam etmesi ,
⦁ Balgamlı yahut kuru öksürüğün sürekli olarak gelmesi
⦁ Burun akıntısının görülmesi
⦁ Baş ağrısının yaşanması
⦁ Nefes alıp vermede güçlük çekme hali

Koronavirüs Tedavisi Var Mı?

 

Koronavirüs için aşı ve benzeri spesifik çözümler yoktur. Daha çok bakım destekleyici olarak hastalıkla mücadele etmeniz gerekebilir. Fakat tedavisi şuan için olmadığından ve günden güne yayılmaya başladığından dolayı tıp sektöründe aşı çalışmaları yapılmaya devam ediliyor. Son zamanda dünya geneline sıçrayan virüsün ciddi can kayıplarına yol açmasından dolayı aaşı çalışmalarına da hızlanılmıştır. Fakat tam olarak ne zaman kesin tedavi çözümünün ortaya çıkacağı da tam olarak bilinmemektedir. Eğer ki sizlerde yukarıda belirtmiş olduğumuz belirtilerden bir ya da birkaçını görmeye başladıysanız zaman kaybetmeden sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekiyor. Çünkü virüs 14 gün sonra ölümcül sonuçlar doğurabiliyor.

 

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ