REKLAM ALANI
REKLAM ALANI

Site Rengi

Aile Sağlık Merkezi

Koronavirüs Hakkında Bilinmeyenler

Koronavirüs  Hakkında Bilinmeyenler
REKLAM ALANI

Koronavirüs Hakkında Bilinmeyenler

 

Dünyanın gündeminde olduğu gibi ülkemizde de yaşanan vakalar ve ölüm sonucunda önemli bir hastalık halini aldı. 2019 senesi Aralık ayı itibariyle Çin ülkesinde görülmeye başlanan bu hastalık, zatürreye benzer özellikler taşıyor. Bu hastalıkla ilgili olarak pek çok araştırmalar yapılmıştır. Yapılan araştırmalar neticesinde de diğer zatürrelere benzer olsa da daha büyük riskler oluşturduğu gözlemlenmiştir. Hastalığın yayılma tarihi 2019 yılı itibariyle olduğundan dolayı COVID-19 olarak isimlendirilmiştir. Bu virüs, özellikle hayvanlarda çokça rastlanan bir virüs türü olduğu söylenebilir. Çin Wuhan kentinde olan hayvan pazarında ki canlılardan kaynaklı olarak salgın virüsün ortaya çıkmış olduğu düşünülmektedir. Hayvandan insana, insandan insana bulaşan bu hastalık tehlikeli ölümler saçıyor. Özellikle 50 yaş ve yukarısında ki kişileri öldürüyor. Fakat ölen vaka sayısına bakıldığı zaman aralarında gençlerinde olduğu görülüyor. Virüs incelendiği zaman kendinden dışarıya doğru saçan dikenleri var görüntüsündedir. Adeta kraliyet tacını andırır. Bu yüzden dolayıdır ki virüse kraliyet anlamını taşıyan Corona adı verilmiştir. Fakat söylemlere göre bu virüsün Deniz ürünleri pazarından kaynaklı olarak ürediği düşünülüyor.

Koronavirüsün farklı tipleri bulunur. Bu tipleri de çeşitli hastalıklara mehil verme özelliğine sahiptir. Kimi insanda sindirim sistemiyle ilgili olarak sorunları ortaya çıkarmaya neden olurken kimisinde de solunum sistemiyle ilgili olarak sıkıntılar ortaya koyar. Fakat daha ağırlıklı şekilde görülen şikayetler arasında ise solunumla ilgili vakalardır. Ciddi semptompları ortaya çıkaran özelliği vardır. Hatta ölüme kadar sürükleyen büyük riskler barındırır.

 

Koronavirüs Kendisini Nasıl Belli Eder?

 

Salgın bir hastalık olduğundan dolayı dikkati elden bırakmamakta fayda var. Fakat Koronavirüs olup olmadığınızı kolayca idrak edebilirsiniz. Çünkü bulaştığı kişilerde çeşitli belirtiler gösterir. Koronavirüs belirtileri bakıldığı zaman şiddetli öksürük, yüksek ateş, burun akıntısı, boğaz gıcıklanmasıdır. Eğer ki bu tür belirtiler siz de olmaya başladıysa o zaman kaybı yapmadan en yakın sağlık kuruluşuna mutlaka gitmeniz gerekir. Bu hastalığa yakalanmak istemiyorsanız mutlaka hijyen kurallarına uymanız gerekir. Gün içerisinde sık sık ellerinizi bol sabun ve suyla yıkamalısınız. Hatta çantanızda mutlaka dezenfektan ürünlerini bulundurmalısınız.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ