REKLAM ALANI
REKLAM ALANI

Site Rengi

Aile Sağlık Merkezi

Koronavirüs Çocukları Etkiler mi?

Koronavirüs Çocukları Etkiler mi?
REKLAM ALANI

Koronavirüs Çocukları Etkiler mi?

Yeni tip koronavirüs Covid-19, yer küreyi küresel ölçekte ciddi bir sağlık sorunu ile karşı karşıya bırakmıştır. En büyük salgınlar arasında yerini alacak görünen yeni tip koronavirüs salgınında aileler ‘koronavirüs çocukları etkiler mi?’ sorusunu sormaktadır.

Aralık ayı itibariyle ilk vakaların Çin tarafından bildirildiği Covid-19 virüsü ile ilgili istatistikler incelendiğinde çocukların hastalığa yakalanma ve ölüm oranlarının çok düşük kaldığı görülmektedir. Çocuklar, koronavirüs hastalığını nadir geçirmekte ve Covid-19 virüsü kapan çocuklardan yalnızca %0.02’ lik kısmı kritik eşikte bulunmaktadır.

Dolayısıyla çocukların yeni tip koronavirüs karşısında çevresini etkileme ve çevresinden etkilenme durumları iki şekilde açıklanabilir.

Çocuklar süper taşıyıcı olabilmektedir.
Sağlık otoritelerinin bildirdiğine göre çocukların geneli yeni tip koronavirüs hastalığı ile ilgili hiçbir belirti vermeden, hafif düzeyde geçirmektedir. Çocuğun hastalandığı anlaşılamamaktadır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, çocukların potansiyel olarak koronavirüsü yaymaya ve çevrelerini hasta etmeye müsait olmasıdır. Bu sebeple çocukların Covid-19 hastalığından korunması kendi çsağlıklarından ziyade çevrelerindeki özellikle ileri yaşta bulunan bireylerin sağlığı için önemlidir.

Farklı hastalıkların eşlik ettiği durumlarda çocuklar semptomları ağır geçirebilir.

Genel olarak çocukların yeni tip koronavirüs nedeniyle oluşan üst solunum yolu hastalığından olumsuz olarak etkilenme olasılığının çok düşük olduğu bilinmektedir. Ancak çocuklarda kronik hastalıkların bulunması hastalığı ağır geçirmesine sebebiyet verebilir. Bu nedenle kronik rahatsızlığı olan çocukların Covid-19 virüsünden korunması son derece önemlidir. Kronik rahatsızlığı bulunan çocukların aileleri panik olmamalı, hijyen kurallarına üst düzey dikkat ederek ve okulların tatil edildiği süre zarfında hiçbir nedenle çocuklarını evden çıkartmayarak çocuklarını Covid-19 virüsünden koruyabileceklerini unutmamalıdırlar.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ