REKLAM ALANI
REKLAM ALANI

Site Rengi

Aile Sağlık Merkezi

Gebelik C Kategorisi Nedir ?

Gebelik C Kategorisi Nedir ?
REKLAM ALANI

Hamilelik döneminde anne ve çocuk sağlığıyla ilgilenen hiçbir uzman ilaç kullanmanızı önermez. Kullanılan ilaçlar hormonel dengeyi bozup çocuğun gelişimini olumsuz yönde etkileyebileceği gibi hamileliğin gidişatını da bozan etkiler gösterebilir. Ancak kimi durumlarda annenin kalıtsal, kronik bir rahatsızlığı olması, hamilelik esnasında ortaya çıkan ve tedavi edilmezse sonuçları daha ağır olacak hastalıklar hamile annenin ilaç kullanmasını zorunlu hale getirebilir. Bu durum sadece anne adaylarının değil, babaların da endişe yaşamasına yol açmakta, bebeğe bir şey olur mu korkusunu da beraberinde getirmektedir. Ya da hamile olduğunu öğrenmeden önce ilaç kullanmaya başlamış anne adayı kullandığı ilaçların bebeğinin sağlığını nasıl etkileyeceği konusunda endişe duyabilir. Uzmanlar ilaçların yan etkilerinin daha iyi anlaşılabilmesi için onları kategorilere ayırarak gruplandırırlar. Bu yazımızda c grubu ilaçlar, gebelik c kategorisi nedir, bunun üzerine detaylı bir inceleme yaptık.

 

C Grubu İlaçlar Nedir?

İlaçlar hayvanlar ya da gönüllü insan denekler üzerinde yapılan testler ve bunların etkilerine göre vücutta kalıcı hasar bırakması, geçici hasar bırakması, hiç hasar kalmaması veya etkinin tam olarak saptanamaması durumlarına bağlı olarak kategorilere ayrılırlar.

C grubu ilaçlar hayvanlar üzerinde denendiğinde istenmeyen etkilere yol açmış, olumsuz tepkilerle sonuçlanmış ancak herhangi bir gönüllü insan denek üzerinde henüz denenmemiş yahut herhangi bir hayvan üzerinde de denenmemiş, kısacası etkisinin insan üzerinde ne olacağı pek fazla saptanamayan ilaçlara verilen isimdir.

 

Hangi Durumlarda C Kategorisi İlaçlar Kullanmak Gerekebilir?

Soğuk algınlığı ya da grip gibi durumlarda genelde anne adayının yatarak istirahati önerilir. Bu süreçte annenin giydiği kıyafetlerin kalınlığına, beslenme düzenine dikkat etmesi, vücudunun daha fazla halsiz ve güçsüz düşmemesi açısından oldukça önemlidir. Ancak tüm bunlara rağmen vücuttaki enfeksiyon miktarı azalmaz yani hastalık iyileşmezse doktor bebeğe ya da anneye herhangi bir zararı bulunmayan serumlardan verebilir.

Serumların da işe yaramaması durumunda oral yolla alındığında anne ya da bebek sağlığı üzerinde herhangi bir olumsuz katkısı bulunmayan c grubu ilaçlar önerilebilir. Anne sağlığı daha fazla riske atmamak ya da daha çok enerji ve su kaybetmemek için doktorunun tavsiyelerine uyarak bu ilaçları düzenli olarak kullanmalıdır. Gebelik c kategorisi nedir sorusu akıllara her zaman zararlı ilaçları getirmemelidir.

 

Gebelik C Kategorisi Nedir, İlaç Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

C kategorisinde yer alan bütün ilaçlar zararlıdır gibi bir genel geçer kural bulunmasa da bu ilaçlar zararlı olabilme potansiyeli bulunan ilaçlar olarak kabul edilir. Bu nedenle kullanımı son derece titizlik ve hassaslıkla yapılmalıdır. Ancak c grubu dışındaki diğer gruplara mensup ilaçların da gebeliğin ilk doksan gününde her ne sebeple olursa olsun kullanılmaması önerilir. Çünkü bu süreç içerisinde bebek dışarıdan gelen hastalıklara daha açıktır, vücudu sakatlığı engelleyen yapıda ise değildir.

Bu ilk doksan günlük süreden sonra ilaç kullanılması gerektiğinde ise doktorunuz size mümkün olduğunda az miktarda ilaç vermelidir. Birden fazla ilaç kullanımı beklenmeyen yan etkiyi de artıracaktır. Ya da iki ayrı ilaç markası arasında seçim yapması gerektiğinde hastalığınızı tedavi edecek ancak yapısı daha basit olandan yana tercihini kullanırsa bu da yine risk oranını azaltır. Ağız yoluyla hap şeklinde alınan ilaçlar yapıları gereği daha az risklidirler. İlaç kullanım süresinin ihtiyacın ötesinde uzatılması daha fazla komplikasyona sebep olacağından, tedavi bittiğinde ilaç kullanımının da sonlandırılması hem anne hem de bebeğin sağlıklı gelişimi ve sağlığı için en uygun karar olacaktır.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ