REKLAM ALANI
REKLAM ALANI

Site Rengi

Aile Sağlık Merkezi

Gebelikte 1. Hafta

Gebelikte 1. Hafta
REKLAM ALANI

Toplam 40 gebelik haftasının 1. haftası son adet dönemi ve gebe kalmadan önce başlar. Hamilelik ile sonuçlanan süreci daha iyi anlamak için, adet döngüsünü kısaca anlamak gerekir.

Adet Döngüsü

Adet döngüsünün iki bileşeni vardır: yumurtalık döngüsü ve uterus döngüsü. Bu bileşenlerin her ikisi de vücutta meydana gelen hormonal değişiklikler ile koordine edilir. Adet dönemiyle başlayan bu süreç gebelik ile son bulur.

Yumurtalık Döngüsü

Yumurtalık döngüsü, döllenmeye (yumurtanın ve spermin birleşmesi) hazır bir yumurtanın bırakılmasını sağlayan karmaşık bir dizi hormonal etkileşimle koordine edilen döngüsel olaydır. Üç aşamaya ayrılabilir:

  1. Foliküler faz;

Foliküler faz, genellikle 10-14 günlük bir sürede meydana gelen, döngünün en değişken kısmıdır. Foliküler fazın başlangıcı adet dönemi başlangıcı ( kanama) ile çakışır. Foliküler faz sırasında, hormonal değişiklikler her biri olgunlaşmamış bir yumurta içeren bir dizi folikülün gelişimine yol açar. Foliküller yumurtalıklar içinde bulunur. 7. güne kadar, bu foliküllerden biri baskın hale gelir. Genellikle en zengin kan kaynağı, en büyük östrojen üretimi ve en çok enzim miktarına sahip folikül seçilir. Foliküler fazın geri kalanı boyunca, bu baskın folikül bir yumurta oluncaya dek olgunlaşır ve yumurtlamayı bekler.

  1. Yumurtlama;

Yumurtanın yumurtalık folikülünden fallop tüplerine doğru yola çıkması, luteinize edici hormondaki (LH) artıştan 24-36 saat sonra başlar. Bu olay, yumurtlama olarak bilinir.

  1. Luteal faz.

Luteal faz, yumurtlama ile adet dönemi başlangıcı arasındaki zamandır. Değişken bir zaman seyrine sahip olan foliküler fazın aksine, luteal faz genellikle sabittir ve yaklaşık 14 gün sürer. Bu dönemde, yumurtanın bırakıldığı yer, korpus luteum olarak adlandırılan alanı oluşturur. Korpus luteum, gebe kalınması durumunda hamileliği destekleyen büyük miktarda östrojen ve progesteron hormonu üretiminden sorumludur.

Hamilelik meydana gelirse, plasenta dokusundan salınan bir hormon, insan koryonik gonadotropin (hCG), korpus luteumdan hormonları uyarır. Hamilelik meydana gelmezse, korpus luteumda östrojen ve progesteron seviyeleri düşer, bu da endometriyumda (uterusun iç kısmı) ve dolayısıyla adet kanamasında değişikliklere neden olur.

Rahim Döngüsü

Gebelik 1. hafta süresince değişen hormon seviyelerine yanıt olarak, endometriyum adet döngüsü sırasında da üç aşamadan geçer. Bunlar:

  1. Adet aşaması;

Adet aşaması, rahim döngüsünün ilk basamağıdır. Kanın ve endometriyal hücrelerin vajinadan atıldığı zaman periyodunu ifade eder. Reglinin 1. günü, adet döngüsünün başlangıcına işarettir. Kadınlarda aktif adet kanaması tipik olarak 4-5 gün sürer.

  1. Çoğalma aşaması;

Çoğalma aşaması, yumurtalık döngüsünün foliküler fazındaki foliküler büyümeye denk gelir. Bu aşamada, endometriyum, taban katmanında büyüyen ve bölünen hücreler sayesinde yenilenir. Hem endometriyumun kalınlığında hem de sıvı içeriğinde iki ila üç kat artış yaşanır. Çoğalma aşaması tipik olarak yaklaşık 9 gün sürer.

  1. Salgı aşaması.

Salgı aşaması, yumurtalık döngüsünde korpus luteumun oluşumu, işlevi ve büyümesi ile çakışır. Bu aşamada, endometriyal bezler glikojen açısından zengin bir madde üretir. Adet döngüsünün bu aşamasında endometriyumdaki sıvı artışı, döllenme meydana geldiğinde hücresel bölünme ve döllenmiş yumurtanın çoğaltılmasıyla üretilen embriyo için rahimde ideal bir ortam yaratır. Salgı fazı tipik olarak yaklaşık 13 gün sürer.

Gebelik 1. Hafta Özeti

  1. Gebeliğin ilk haftası, son adet döneminizin ilk günü ile ifade edilir. Aktif kanama (adet) toplamda 4-5 gün devam eder. Adet dönemini, foliküler aşamada aşamada ortaya çıkan endometriyumun yeniden büyümesi takip eder. Endometriyal yeniden büyüme 1. haftada başlatılır, ancak 2. hafta sonuna kadar tamamlanmaz. Yumurtalıklar foliküler gelişim aşamalarındadır ve 1 hafta sonunda tek bir baskın folikül oluşur. Hamile olduğunuzu ilk hafta anlamanız pek olası değildir. Gebelik durumu tesadüfen kan tahlili yapılması durumunda ancak anlaşılır. Adet döngüsündeki gecikmeler hamileliğin işareti olsa da ancak birkaç hafta geçtikten sonra şüphelenilmeye başlanır.
REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ