REKLAM ALANI
REKLAM ALANI

Site Rengi

Aile Sağlık Merkezi

Covid-19’un Psikolojimize Bilinmeyen Etkileri

Covid-19’un Psikolojimize Bilinmeyen Etkileri
REKLAM ALANI

COVID-19 psikolojimize bilinmeyen etkileri son dönemde birçok insan tarafından görülmekte ve çoğunlukla bu davranışları sergilediğimizin de farkında olmamaktayız. Virüs ile yaygınlık gösteren davranışlar ve bilinçaltımızın bizde uyandırdığı duygu bütünü her zaman için aynı değildir.

Psikolojimizi virüs öncesi ve virüs sonrası dönem diye iki başlık altına toplayalım. Virüs öncesi insanlarla selamlaşma, tokalaşma hareketleri ve dokunma ile samimiyetimizi gösteriyorduk. Virüs sonrası dönemde uzaktan baş sallama, çubukla selamlaşma yöntemlerini kullanıyoruz. Ten tene temas kurmaktan kaçındığımız her insan ile aramızda bir takım duygu açıklığı görünüyor. Yani ne siz karşı tarafa duygularınızı tam olarak anlatabiliyorsunuz ne de karşı taraf size duygularını anlatabiliyor. Araya konulan mesafe ve uzun karantina döneminden sonra sosyal mesafeli hayatımız başladı. Lakin COVID-19 ilk dalga hala devam etmektedir. Bu yüzden kontrollü sosyal mesafe ile hayatımıza devam etmeliyiz. Peki COVID-19’dan sonra ne olabilir?

İnsanlar karantina döneminde kendi içine yönelerek bilinmeyen yönlerini keşfetti ve halkın diğer bir adlandırmasıyla da kafasını dinledi. Peki her şey normale döndüğünde de hala insanlarla iç içe olmaya istekli olabilecek miyiz? Birbirimize gelip gitmeler ya da sarılmalar devam edecek mi? Yapılan araştırmalar karantina sürecinden sonra iki farklı insan kategorisi bulunmaktadır. Bunlardan ikisi de birbirine zıt tepki veren statüdedir. Karantinadan sonra aşırı normalleşmeye başlayan insanlar ve karantinadan sonra insanlarla yakınlaşmaktan çekinen insanlar olacaktır. Bu süreç karantina döneminizin nasıl geçtiği ile alakalıdır. Eğer ki çok sıkıntılı dönemler geçirdiyseniz karantinadan sonra aşırı normalleşebiliriz. Lakin sakin bir karantina dönemi geçirdiyseniz kişiliğiniz daha çok yalnız kalma ve insanlardan uzaklaşmaya meyillidir.

COVID-19 Stresinden Kurtulmak İçin Ne Yapmalıyız?

COVID-19 stresinden kurtulmak için olumsuz tüm düşüncelerinizden arının. Tedbirli davranmak başkadır lakin sürekli korkarak stresli yaşamak farklıdır. Her zaman tedbirli olursanız hastalığa yakalanma riskiniz azalır. Stres yaparsanız bağışıklık sisteminiz düşer ve herhangi bir hastalığa yakalanma riskiniz artar. Yapılan araştırmalara göre çoğu hastalığın altında yatan neden strestir. Bu yüzden stresten uzak duruyoruz ve COVID-19’a karşı tedbirli davranıyoruz.

COVID-19 Psikolojik Baskı Oluşturur Mu?

COVID-19 psikolojik baskı oluşturması aslında ben bu olaydan etkilenmedim de diyen her kişide psikolojik bir baskı oluşturmuştur. Çünkü virüsün yayılmadığı bir toprak parçası kalmamış ve her ülkenin yaşam ve kalite şartlarını değiştirmiştir. Birçok kişi işleri ile olumsuz yönde etkilenmiş, öğrenciler okullardan uzak bir eğitime tabi tutulmuş,internete yönelme ve internette vakit geçirme süreleri karantina döneminde maksimum süreye ulaşmıştır. Daha sayamadığımız birçok neden aslında siz farkında olmadan psikolojik baskı oluşturmuş ve sizi bu davranışları yapmaya yönlendirmiştir.

COVID-19’dan Psikolojimizi Uzaklaştırma Yöntemleri

COVID-19’dan psikolojimizi uzaklaştırmak istiyorsak sürekli olumsuz haber izlemeyi ve olumsuz düşünmeyi bırakmamız gerekiyor. Evet, virüse yakalanan insanlar var. Lakin virüse yakalanmayan ve kendini kontrollü sosyal mesafeye alıştıran insanlar da var. Sürekli olumsuz düşünüp kendimizi yormak yerine yapmamız gereken ya da uymamız gereken kurallara uyup sakin bir yaşam sürmeliyiz. Pozitif düşünce kuralını benimseyerek COVID-19’dan kurtulmalı, hayatımızı normal akışında devam ettirmeliyiz. Böylelikle karantina ve virüs dönemini sağlıklı bir şekilde atlaşmış oluruz.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ