REKLAM ALANI
REKLAM ALANI

Site Rengi

Aile Sağlık Merkezi

Çocuklar Yeni Tip Koronavirüs Hastalığını Neden Hafif Atlatır?

Çocuklar Yeni Tip Koronavirüs Hastalığını Neden Hafif Atlatır?
REKLAM ALANI

 

 

Çocuklar Yeni Tip Koronavirüs Hastalığını Neden Hafif Atlatır?

Covid-19 ya da yeni tip corona virüsünün sebep olduğu üst solunum yolları hastalığına çocuklar yakalanır mı? Hastalık nedeniyle endişeli aileler ‘koronavirüsten çocuklar etkilenir mi?’ sorusunun yanıtını arıyor. Sağlık otoriteleri, 18 yaşın altında gençler ile çocukların koronavirüsün sebep olduğu hastalıktan etkilenme oranının çok düşük olduğunu söylüyor. Öyle ki Çin’ de onbinlerce vaka içinde yalnızca bir çocuk ölümü gerçekleşmiş ve çok az sayıda çocuk hasta bildilmiştir.

Peki çocuklar koronavirüsü neden hafif atlatır?

Çocukların Bağışıklık Sistemleri Daha Güçlü
Çocuklarda Covid-19 virüsünün sebep olduğu üst solunum yolu hastalığının genel olarak belirtisiz biçimde çok hafif geçmesinin nedenlerinden biri çocukların bağışıklık tepkilerinin erişkinlere göre çok güçlü olmasıdır. Çocuklar, hastalıklara karşı bedenlerini daha güçlü savunmakta, immün sistemleri virüslere karşı çok daha iyi tepkiler vermektedir.

Çocuklarda Yaşa Bağlı Gelişen Kronik Rahatsızlıklar Genel Olarak Yoktur
Çocukların çoğunluğu, doğuştan getirilmediği sürece,  koronavirüs hastalığının risk grubunda yer alan kronik hastalıklara sahip değildir. Bu da çocuklarda koronavirüsün hafif atlatılmasını ya da neredeyse belirti vermeden geçirilmesini olanaklı kılmaktadır.

Sigara Kullanma Riski Yoktur
Koronavirüs hastalığında sigara kullanıcı olmak önemli bir risktir. Sigara kullanımı, akciğerleri hasarladığı gibi yetişkin bireyleri hastalıklara karşı savunmasız hale getirmekte ve bireyin bağışıklık sistemini olumsuz etkilemektedir.  Bedeni henüz sigara kullanımının yıpratıcı etkileri ile tanışmamış çocuklarda covid-19 virüsü semptom dahi yaratmadan, kritik hastalığa sebep olmadan vücut bağışıklık sistemi tarafından yok edilmektedir.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ